Разделы презентаций


"Сыбайлас және вертикаль бұрыштар" 7 сынып

Содержание

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.7-СЫНЫПгеометрияСыбайлас және вертикаль бұрыштар

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1Математика – информатика
пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара Утегеновна
Қостанай облысы
Жангелдин ауданы
Қызбел

ауылы
М.Дулатов орта мектебі

Математика – информатика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара УтегеновнаҚостанай облысыЖангелдин ауданыҚызбел ауылыМ.Дулатов орта мектебі

Слайд 2М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
7-СЫНЫП

геометрия
Сыбайлас және

вертикаль
бұрыштар

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.7-СЫНЫПгеометрияСыбайлас және вертикаль бұрыштар

Слайд 3М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
Сабақтың мақсаты:


Білімділік: Бұрыштар туралы білімдірін кеңейту, тереңдету.

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар ұғымдарымен
таныстырып, олардың қасиеттерін қолдана отырып,
есептер шығару;

Дамытушылық: Оқушылардың ой өрістерін кеңейту,
математикалық және логикалық ойлау қабілетін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ұжымдыққа,
бірін - бірі сыйлауға, білім алуға бәсекелестікке баулу.

Сабақтың түрі: Жаңа білім негізін қалыптастрыу.
Әдісі: Сыни тұрғыдан ойлау әдістерін қолдану.
Көрнекілігі: Интербелсенді тақта, куб, сәйкестендіру кестесі,
семантикалық кесте, бағалау парақшасы.

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.Сабақтың мақсаты:  Білімділік: Бұрыштар туралы білімдірін кеңейту, тереңдету.

Слайд 4М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
Сабақтың барысы:


І.Қызығушылығын ояту.
Ұйымдастыру бөлімі
Сергіту сәті

Үй тапсырмасын тексеру
“Ой қозғау” (өткен тақырыптарды қайталау)

ІІ. Мағынаны тану
Жаңа сабақты үйрету

ІІІ. Толғаныс бөлімі
«Кубизм » стратегиясы. (есептер шығару)
Бекіту. (“Сәйкестік кестесі”, «Семантикалық кесте»стратегиясы)
Үйге тапсырма.

ІV. Бағалау.
Рефлексия
Кері бағалау

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.Сабақтың барысы:   І.Қызығушылығын ояту.  Ұйымдастыру бөлімі

Слайд 5М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
І.
Оқушылармен амандасып

болған соң, оларды үш топқа бөлеміз. Әр топтан бір –бір

оқушы шығып өздеріне берілген сөзді басқа топтарға мимика арқылы жеткізеді.
І топ: “Қуаныш”

ІІ топ: “Өкіну”

ІІІ топ: “Іренжу”

Үйге берілген есепті тақтаға тексеру.


М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.І.Оқушылармен амандасып болған соң, оларды үш топқа бөлеміз. Әр

Слайд 6М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
Өткен тақырыптарды

еске түсіру
Ой қозғау
Жаңа ұғымдардың мағынасын бұрыннан белгілі ұғымдар арқылы түсіндіретін

сөйлем.

Анықтама дегеніміз не?

Анықтамасыз қабылданатын ұғымдар негізгі ұғымдар деп аталады.

Негізгі ұғымдар дегеніміз не?

Ақиқаттығы дәлелдеусіз қабылданатын сөйлем аксиома деп аталады.

Аксиома дегеніміз не?

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.Өткен тақырыптарды еске түсіруОй қозғауЖаңа ұғымдардың мағынасын бұрыннан белгілі

Слайд 7М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
Бір нүктеден

шығатын екі сәулемен шектелген жазықтықтың бөлігі бұрыш деп аталады.
Өткен тақырыптарды

еске түсіру

Бұрыш дегеніміз не?

Екі бұрышты беттестіргенде сәйкес қабырғалары және төбелері дәл келсе, олар тең бұрыштар деп аталады.

Тең бұрыштар деп қандай бұрыштарды айтамыз?


Бұрыштың төбесінен шығып, оны қақ бөлетін сәуле осы бұрыштың биссектрисасы деп аталады.

Бұрыштың биссектрисасы дегеніміз не?

Ой қозғау

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.Бір нүктеден шығатын екі сәулемен шектелген жазықтықтың бөлігі бұрыш

Слайд 8М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
Мағынаны тану
Доғал

бұрыш
Тік бұрыш
Сүйір бұрыш
Жазыңқы бұрыш
Қандай бұрыштарды білесіңдер?
ІІ.

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.Мағынаны тануДоғал бұрышТік бұрышСүйір бұрышЖазыңқы бұрышҚандай бұрыштарды білесіңдер?ІІ.

Слайд 9Мағынаны тану
Олай болса бүгінгі өтетін тақырыбымыз да бұрышқа байланысты.
Яғни, сыбайлас

және вертикаль бұрыштар!
ІІ.

Мағынаны тануОлай болса бүгінгі өтетін тақырыбымыз да бұрышқа байланысты.Яғни, сыбайлас және  вертикаль бұрыштар!ІІ.

Слайд 10М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
Анықтама :

Бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі
қабырғасы толықтауыш сәулелер болып

келетін
екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады.

А

О

В

D

43-сурет

43-суретте ВОD және DОА сыбайлас бұрыштардың
ОD қабырғасы ортақ, ал ОВ мен ОА қабырғалары
толықтауыш сәулелер, бірін-бірі түзуге толықтырып тұр.

А

Е

F

С

a

b

3

4

2

1

44- сурет

О

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.Анықтама : Бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғасы

Слайд 11М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
Анықтама :

Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыштың
қабырғаларының созындысы болып келетін екі бұрышты

-
вертикаль бұрыштар деп атайды.

44-суретте ОF және ОА, ОС және ОЕ сәулелері бір-бірінің
созындысы болып тұр.

Теорема. Вертикаль бұрыштар тең болады.

А

В

С

D

a

b

1

2

3

45- сурет

О

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.Анықтама : Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыштыңқабырғаларының созындысы болып

Слайд 12Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Кубизм стратегиясы

1

2

3

6

5

4

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 13Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Кубизм стратегиясы

1- тапсырма:

Сыбайлас бұрыштардың біреуі 1) 45°; 2) 120°; 3) 18°
болса, онда оның екінші бұрышы неге тең?

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 14Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Кубизм стратегиясы

2- тапсырма:
Сыбайлас бұрыштар тең болса, онда олардың тік
бұрыштар болатынын дәлелдеңдер.

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 15Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Кубизм стратегиясы

3 -тапсырма:
Екі түзудің қиылысуынан пайда болған бұрыштардың
бірі 50°-қа тең, қалған бұрыштарын табыңдар.
Мұндағы сыбайлас бұрыштарды, жазыңқы
бұрыштарды көрсетіңдер.

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 16Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Кубизм стратегиясы

4- тапсырма:

Сыбайлас бұрыштардың биссектрисалары арасындағы
бұрыш 90°-қа тең болатынын дәлелдеңдер.

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 17Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Кубизм стратегиясы

5- тапсырма:

Сыбайлас бұрыштардың бірі екіншісінен 5 есе артық болса,
ол бұрыштардың үлкені неге тең?

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 18Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Кубизм стратегиясы

6- тапсырма:
Екі түзудің қиылысуынан пайда болған екі бұрыштың
бірі екіншісінен 3 есе үлкен. Осы бұрыштарды табыңдар.

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 19Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Сәйкестендіру кестесі

Бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғасы толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш....

Вертикаль бұрыштар....

Сыбайлас бұрыштардың қосындысы

Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыштың қабырғаларының созындысы болып келетін екі бұрыш......

сыбайлас бұрыштар деп аталады.

Егар сәуле биссектриса болса, онда ол...

тең болады

бұрышты қақ бөледі.

180°-қа тең.

вертикаль бұрыштар деп аталады.

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 20Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Семантикалық кесте

І топ

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 21Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Семантикалық кесте

І топ

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 22Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

7-5 ұпай - «4»
4-3 ұпай - «3»

ІІІ.

Семантикалық кесте

ІІІ топ

Бағалау критерийлері: 8-10 ұпай - «5»

Слайд 23М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
7-СЫНЫП

геометрия
Сыбайлас және

вертикаль бұрыштар.
№ 82, №85 есептер

М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.7-СЫНЫПгеометрияСыбайлас және вертикаль бұрыштар.№ 82, №85 есептер

Слайд 24Рефлексия
ІV.

РефлексияІV.

Слайд 25“Мен қай баспалдақтамын?”
Үш топқа да беріледі. Топтағы оқушылар әр баспалдаққа

өз есімдерін жазады.
Ұсыныстар:
Егер бәрі түсінікті болса 4-5 баспалдақ
Егер қиындыққа кездескен

болса 3-2 баспалдақ
Егар бәрі түсініксіз болса 1 баспалдақ.

1

5

4

3

2

ІV.

“Мен қай баспалдақтамын?”Үш топқа да беріледі. Топтағы оқушылар әр баспалдаққа өз есімдерін жазады.Ұсыныстар:Егер бәрі түсінікті болса 4-5

Слайд 26М.Дулатов орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі:
Садыкова Тамара У.
Қолданылған әдебиеттер:
МИФ

журналы
Геометрия. Шыныбеков Ә.Н. 2012ж
Геометрия.
И.Бекбоев,

А.Абдиев, Ж.Қайдосов,
Г.Досмағанбетова
М.Дулатов орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі: Садыкова Тамара У.Қолданылған әдебиеттер:МИФ журналыГеометрия. Шыныбеков Ә.Н.  2012жГеометрия.

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика