Разделы презентаций


Ашы? саба? "Т?рлаулы м?шелер"

Сабақтың мақсаты: 1) Бастауыш пен баяндауыштың сөйлем құраудағы негізгі рөлін байқатып, тұрлаулы мүшелер деп аталатынын іс жүзінде меңгерту. 2) Қайрылымдылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. 3) Жеңілден күрделіге көше отырып, жеке тұлғаның

Слайды и текст этой презентации

Слайд 1
Сабақтың тақырыбы: Тұрлаулы мүшелер

Сабақтың тақырыбы: Тұрлаулы мүшелер

Слайд 2Сабақтың мақсаты: 1) Бастауыш пен баяндауыштың сөйлем құраудағы негізгі рөлін байқатып,

тұрлаулы мүшелер деп аталатынын іс жүзінде меңгерту. 2) Қайрылымдылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. 3)

Жеңілден күрделіге көше отырып, жеке тұлғаның шығармашылық қабілетін дамыту.
Сабақтың мақсаты: 1) Бастауыш пен баяндауыштың сөйлем құраудағы негізгі рөлін байқатып, тұрлаулы мүшелер деп аталатынын іс жүзінде

Слайд 3Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі:

түсіндіру, сұрақ-жауап, Венн диограммасы, ой толғау, әңгіме.
Пән аралық байланыс:

ана тілі, дүниетану, бейнелеу.

Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер, үлестірмелі карточка, плакаттар, дидактикалық ойын, "Жоғалған сөз", сөзжұмбақ, мақал-мәтел, тірек схемалары.

Сабақтың типі: Жаңа сабақ Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, Венн диограммасы, ой толғау, әңгіме.

Слайд 4Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру бөлімі. 2. Үй тапсырмасын тексеру. 3. Жаңа сабақ: - Бастауыш

дегеніміз не? - Баяндауыш дегеніміз не ? Мысал келтір.

- Қандай жағдайда сызықша қойылады? Мысал келтір.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру бөлімі. 2. Үй тапсырмасын тексеру. 3. Жаңа сабақ: - Бастауыш дегеніміз не?

Слайд 5Тұрлаулы мүшелер
Сөйлем мүшелері
Тұрлаусыз мүшелер
Бастауыш
Баяндауыш
Не істеді? Не ғылды? Қайтті?
Кім? Кімдер? Не? Нелер?
Мысалы: Күн

жылынды.

Тұрлаулы мүшелерСөйлем мүшелеріТұрлаусыз мүшелерБастауышБаяндауышНе істеді? Не ғылды? Қайтті?Кім? Кімдер? Не? Нелер?Мысалы: Күн жылынды.

Слайд 6Ойын: “Жоғалған сөз”
- Суретті көрсетемін. Қимылын білдіретін сөзді оқушы іледі

Ойын: “Жоғалған сөз”- Суретті көрсетемін. Қимылын білдіретін сөзді оқушы іледі

Слайд 7Анықтама: Бастауыш пен баяндауышты сөйлемнің тұрлаулы мүшелері дейміз. 4. Машықтық жұмыс. 172-жаттығу. -

Мәтінді тиісті тыныс белгісін қойып көшіріп жаз. Тұрлаулы мүшелердің астын

сыз. Балалар Ақлима әжейге көмекке келді. Қыздар үй тазалады. Ұлдар отын жарды. Ақлима әжей балаларға риза болды.
Анықтама: Бастауыш пен баяндауышты сөйлемнің тұрлаулы мүшелері дейміз.  4. Машықтық жұмыс. 172-жаттығу. - Мәтінді тиісті тыныс

Слайд 8174-жаттығу. Жолаушылар аттанды. Сиыр сауылды. Жанар сабақ оқыды. Жер тегістелді. Тапсырма

орындалды. 1-тапсырма. - Суреттерді пайдаланып сөйлем құраңдар. Тұрлаулы мүшелерді тап. Балалар дойбы ойнады.

Ұлдар аумен балық аулады. Зере тауықтарға жем шашты. 175-жаттығу. - Сөйлемдерді көшіріп жаз. Баяндауышқа сұрақ қой астын сыз. Ғазиз – оқушы. Алматы – сәулетті қала. Қыдырәлі – атақты шахтер. - Плакатпен жұмыс
174-жаттығу. Жолаушылар аттанды. Сиыр сауылды. Жанар сабақ оқыды. Жер тегістелді. Тапсырма орындалды.  1-тапсырма. - Суреттерді пайдаланып

Слайд 92-тапсырма - Суретке қарап сөйлемдер құраңдар. Тұрлаулы мүшелерді табыңдар. Күз келді. Жаңбыр

жауды. Күн суытты. Жер – балшық. Құстар жылы жаққа ұшып

кетті. “Күз” – “К” –дыбысынан басталатын сөздерден сөйлем құрап жаз. Мысалы, Көктем кеудешесін киді. 3-тапсырма Дала аппақ Боран ұйтқып соғады. Жапалақтап қар жауады Бұл қай кезде болады (Қыс). - “Қыс” сөзіне дыбыстық талдау жасаңдар. Ауызша. - Қыс айларын атаңдар. - Алғашқы қыс айында қандай мерекелер бар?
2-тапсырма - Суретке қарап сөйлемдер құраңдар. Тұрлаулы мүшелерді табыңдар.  Күз келді. Жаңбыр жауды. Күн суытты. Жер

Слайд 10- Тәуелсіздікке неше жыл толды? - Тәуелсіздіктің құрбандары кімдер? - “Тәуелсіздікке” үш

жол өлең құрастырыңдар. Тәуелсіздік – қуанышым Жастарымыз алып берген Тәуелсіз ел ұланым. 5. Бекіту: -

Сөзжұмбақ шешу. 1. Сөйлемнің негізгі мүшесі? (бастауыш) 2. Бастауыш пен баяндауыш қандай мүше? (тұрлаулы) 3. Бастауыштың іс әркетін білдіретін сөйлемнің тұрлаулы мүшесі? (баяндауыш). 4. Бастауыштың сұрағына жауап беретін сөз. Балық аулайтын құрал?
- Тәуелсіздікке неше жыл толды? - Тәуелсіздіктің құрбандары кімдер? - “Тәуелсіздікке” үш жол өлең құрастырыңдар.  Тәуелсіздік

Слайд 11Венн диограммасы Бастауыш Ортақ

Баяндауыш


Сөйлемнің негізгі мүшесі
Кім? Кімдер?
Не? Нелер?

Күн, алма
Бастауыштың іс

әрекетін білдіреді.
Не істеді? Қайтті? Неғылды?

Айтты, келді.

- Қандай сөйлем мүшелерін тұрлаулы мүшелер деп атаймыз?

Венн диограммасы  Бастауыш       Ортақ     БаяндауышСөйлемнің негізгі

Слайд 126. Үй жұмысы: 173-жаттығу. - Сөйлемдерді көшіріп жазыңдар. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ

қойыңдар. Тұрлаулы мүшелердің астын сызыңдар. Мектепте асхана бар. Аспазшы тамақты дәмді

пісіреді. Балалар үзіліске асханаға келді. - Ережені жаттау. 7. Қорытынды, бағалау.
6. Үй жұмысы:  173-жаттығу. - Сөйлемдерді көшіріп жазыңдар. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қойыңдар. Тұрлаулы мүшелердің астын

Обратная связь

Если не удалось найти и скачать доклад-презентацию, Вы можете заказать его на нашем сайте. Мы постараемся найти нужный Вам материал и отправим по электронной почте. Не стесняйтесь обращаться к нам, если у вас возникли вопросы или пожелания:

Email: Нажмите что бы посмотреть 

Что такое TheSlide.ru?

Это сайт презентации, докладов, проектов в PowerPoint. Здесь удобно  хранить и делиться своими презентациями с другими пользователями.


Для правообладателей

Яндекс.Метрика